Care-i regimul fiscal la livrarea acumulatoarelor electrice uzate de către persoanele fizice?

195
Regimul fiscal la livrarea acumulatoarelor uzate

O persoană fizică cetățean livrează acumulatoare electrice uzate unui agent economic. Urmează a fi impozitat venitul obținut de persoana fizică în cazul dat?

Potrivit prevederilor art. 20 lit. y) din Codul fiscal, veniturile obţinute de persoanele fizice, cu excepţia întreprinzătorilor individuali şi a gospodăriilor ţărăneşti (de fermier) de la predarea acumulatoarelor electrice uzate, reprezintă sursă de venit neimpozabilă, respectiv nu se includ în venitul brut.

Prin urmare, din plăţile îndreptate în favoarea persoanei fizice agentul economic nu va reţine impozit pe venit, dat fiind faptul că acestea sunt surse de venit neimpozabile.

De asemenea, persoana fizică nu urmează să declare Serviciului Fiscal de Stat veniturile respective.

Abonează-te la Tax Expert

LASĂ UN COMENTARIU

Lasă comentariul!
Lasă numele