Deducerea în scopuri fiscale a cheltuielilor legate de clauza penală

233
Deducerea cheltuielilor legate de cauza penală

Pot fi deduse în scopuri fiscale cheltuielile legate de clauza penală?

Potrivit prevederilor art. 30 alin. (1) din Codul fiscal, nu se permite deducerea impozitului pe venit, instituit în prezentul titlu, a penalităţilor şi a amenzilor aferente lui, precum şi a amenzilor şi penalităţilor aferente altor impozite, taxe şi plăţi obligatorii la buget, a amenzilor și penalităţilor aplicate pentru încălcarea actelor normative.

Însă, legislația fiscală nu prevede careva restricții privind deducerea cheltuielilor legate de clauza penală suportate în baza contractului între părți.

Prin urmare, cheltuielile legate de clauza penală suportate în baza contractului între părți vor fi permise la deducere dacă sunt aferente activității de întreprinzător (în baza prevederilor art. 24 alin. (1) din Codul fiscal).

Abonează-te la Tax Expert

LASĂ UN COMENTARIU

Lasă comentariul!
Lasă numele