Pot fi deduse în scopuri fiscale cheltuielile pentru deplasarea peste hotare a fondatorului?

368
Deducerea cheltuielilor de deplasare

Pot fi deduse în scopuri fiscale cheltuielile pentru deplasarea peste hotare a fondatorului?

Potrivit prevederilor art. 24 alin. (3) din Codul fiscal, deducerea cheltuielilor de delegaţii a agenţilor economici se permite în limitele stabilite de Regulamentul cu privire la delegarea salariaților entităților din Republica Moldova, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 10 din 5 ianuarie 2012.

În baza prevederilor pct. 2 din Regulamentul respectiv, Regulamentul reglementează cheltuielile entităţilor din Republica Moldova pentru deplasarea în interes de serviciu a salariaţilor încadraţi în statele lor de personal sau a persoanelor care îndeplinesc lucrări şi servicii în conformitate cu contractul (acordul) încheiat, pe teritoriul republicii şi peste hotarele ei.

Prin urmare, cheltuielile pentru deplasarea fondatorului peste hotarele țării sunt permise spre deducere în scopuri fiscale doar dacă fondatorul este încadrat în statele de personal ale întreprinderii.

Abonează-te la Tax Expert

LASĂ UN COMENTARIU

Lasă comentariul!
Lasă numele